- Terug
Update 04 mei 2026
Promptbazen en pizzasessies: zo werken we concreet met AI
Ruud de Kleijn is IT-rechtadvocaat en een van de drijvende krachten achter de AI-adoptie binnen VDT. Vanuit zijn expertise én persoonlijke fascinatie voor technologie helpt hij ons kantoor om AI slim in te zetten voor betere dienstverlening. Hij vertelt hoe VDT dat aanpakt.
“Als je al wat langer meedraait, heb je de komst van de cd, internet en de mobiele telefoon bewust meegemaakt. Stuk voor stuk ontwikkelingen die impact hadden. Maar de snelheid en omvang waarmee AI zich ontwikkelt, is van een andere orde. Dit gaat écht extreem snel.
In het kort
VDT gebruikt AI actief om klanten beter en efficiënter te helpen, maar altijd veilig en gecontroleerd.
Onze advocaten werken onder meer met Saga, een AI-platform dat speciaal is gebouwd voor de advocatuur.
We bouwen AI-kennis op via experimenten, pizzasessies en promptbazen binnen teams.
Daarnaast ontwikkelen we samen met externe partijen nieuwe AI-toepassingen voor onze abonnementspraktijk.
AI versterkt ons werk, maar vervangt nooit de menselijke afweging, strategie en begeleiding.
Waarom VDT vol inzet op AI
Bij VDT hebben we daarom een duidelijke keuze gemaakt: we omarmen AI. Niet omdat het moet, maar omdat het ons helpt om onze klanten beter en efficiënter te bedienen. AI is inmiddels overal. In de praktijk gebruiken veel professionals het al dagelijks, bijvoorbeeld voor het redigeren van teksten, brainstormen of structureren van informatie. En dat doen we bij VDT ook, maar wij gaan een stap verder. Lees: “Waarom (en hoe) we vol inzetten op AI”
Volop en veilig experimenteren
We dompelen ons volledig onder in de wondere wereld van AI. Dat doen we door veel en vaak te experimenteren, in het klein en in het groot. Die experimenten vallen in twee categorieën uiteen. Ten eerste: het uitproberen van allerlei slimme tools die slimme ondernemers al hebben bedacht. Denk aan AI-systemen die bij een overname alle documentatie van een bedrijf gestructureerd doorlichten en risico’s signaleren, of een assistent die als sparringpartner van een advocaat supersnel een overeenkomst kan ombouwen. Is het experiment succesvol omdat we toegevoegde waarde zien voor onze klanten? Dan rollen we het uit, met aandacht voor de mens die het gebruikt.
Zo gebruiken al onze advocaten voor juridisch werk onder meer Saga. Dat is een AI-platform dat speciaal is gebouwd voor de advocatuur. Dat werkt beter dan generieke AI, omdat het niet alleen sterker aansluit op juridische workflows, maar ook is ingericht met waarborgen voor vertrouwelijkheid en dataveiligheid, zoals geen training op gebruikersdata, encryptie en GDPR/ISO 27001-compliance. Voor jou als klant betekent dat een krachtiger én zorgvuldiger inzet van AI, altijd in combinatie met de ervaring en eindverantwoordelijkheid van jouw advocaat. In die veranderende werkwijze nemen we klanten ook mee. Lees: “Zelf AI gebruiken? Laat (ook) dat aan ons over”
Partneren met slimme ondernemers
Ten tweede ontwikkelen we zelf AI-systemen die er nog niet zijn. We zien toegevoegde waarde als we klanten onder onze abonnementsmodellen in staat kunnen stellen zélf aan de slag te gaan met vraagstukken waar wij de technologie voor leveren. Ja, dat is grotendeels nog toekomstmuziek. Maar omdat het zo snel gaat, klinkt die muziek eerder dan we denken. We doen dat bijvoorbeeld door te partneren met slimme ondernemers die op een vergelijkbare manier naar de advocatuurlijke toekomst kijken als wij.
Experimenteren doen we overigens alleen als aan een cruciale randvoorwaarde is voldaan: het moet gecontroleerd en veilig gebeuren. Als advocatenkantoor is klantdata immers je grootste goed. Het vertrouwen dat ondernemers in je stellen moet altijd piekfijn in orde blijven. Daar gaan we nu en in de toekomst geen enkele concessie op doen.
Uurtje-factuurtje onder druk
En dat heeft gevolgen voor hoe je als kantoor waarde levert. Het klassieke model van uurtje-factuurtje komt steeds meer onder druk te staan. Klanten betalen niet voor tijd, maar voor oplossingen en goed advies. Door AI slim te ontwikkelen en in te zetten, kunnen wij meer waarde leveren en meer tijd besteden aan datgene waar we echt het verschil maken: strategie, nuance en persoonlijk contact. We waren al bezig met het opzetten van abonnementsvormen, en dat heeft nu nog meer kans én urgentie. Lees ook: “Hoe AI onze abonnementsprogramma’s versnelt”
De beperkingen van AI
Want AI is krachtig, maar ook pas écht succesvol als je de beperkingen kent – en die verschillen nogal, per zaak, per systeem en per klant. AI is snoeirationeel en denkt in scenario’s. Het kan verschillende juridische routes schetsen, maar houdt geen rekening met de emotionele impact voor een ondernemer. Of met de vraag of een procedure je nachtrust waard is. Dat blijft mensenwerk, waarbij the human in the loop meer toegevoegde waarde heeft dan alleen het controleren van de output. Daarom combineren we AI met menselijke expertise. Dat een-tweetje maakt het sterk.
Zo bouwen we AI-kennis binnen VDT op
Binnen VDT investeren we actief in die ontwikkeling. We organiseren bijvoorbeeld pizzasessies waarin we kennis delen over AI. We experimenteren en leiden mensen op. Daarnaast zijn we gaan werken met een AI kopgroep: De Promptbazen. Wij gaan over de strategie en wij hebben de opdracht alle AI kansen en ideeën te prioriteren en uit te werken. Heeft iemand iets nieuws of handigs bedacht? Dan bouwen we dat en we maken dat beschikbaar voor iédereen.
Blijven praten
AI biedt veel kansen, maar roept soms ook vragen op. Daarom vinden we het belangrijk om daar intern over in gesprek te blijven. Technologie verandert snel en dat kan spannend zijn. Juist dan is het belangrijk om elkaar op te zoeken en ervaringen te delen. Want hoe ver AI zich ook ontwikkelt, de kern van ons werk blijft hetzelfde: mensen helpen met goed advies en een vertrouwd gevoel geven. AI ondersteunt ons daarbij, maar neemt dat nooit over.”
Ruud de Kleijn
- ruud.kleijn@vdt-advocaten.nl
- 013 544 0400